Сергій Самойлов, директор Міжнародних молодіжних програм AISP/SPIA, Координатор Міжнародних проєктів «Школа миру» та «Юний миротворець» привітав всіх військових, поліцейських, цивільних, хто представляв Україну у складі миротворчих контингентів, з Днем українських миротворців.
Молодим потрібно успадковувати цивілізаційні здобутки – одночасно їм потрібна підтримка підтримка нас, дорослих, особливо ветеранів. Виховуючи підростаюче покоління в дусі миру та миротворчості, ми закладаємо основу взаємодії в суспільстві, засновану на розумінні, повазі, всебічному дотриманні прав людини, дбайливому ставленні до всього, що нас оточує".
Перша тематична панель була присвячена актуальним проблемам встановлення та підтримки миру. Модератор - Ганна Корж, кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Підіймалися питання психологічних аспектів миротворчої діяльності учасників операцій ООН з підтримання миру та безпеки, актуальні питання співпраці України та Європи в умовах воєнного стану, проблема боротьби з насильством за гендерною ознакою та захист уразливих категорій цивільного населення в миротворчих операціях.
Хочемо звернути увагу на доповіді, представлені безпосередніми учасниками місій ООН з підтримання миру. Діяльність українських миротворців високо оцінена міжнародними організаціями та країнами-партнерами. Тож Україну воліють бачити як у наявних, так і новостворених місіях та операціях. Долучення до міжнародних операцій має важливе значення і розглядається як засіб зміцнення національної безпеки держави через створення стабільного зовнішньополітичного середовища і, водночас, є вагомим внеском України у зміцнення системи глобальної безпеки у світі. Важливими є професійні вимоги, правила відбору кандидатів, проходження адаптації тощо. З доповіддю «Психологічні аспекти миротворчої діяльності учасників операцій ООН з підтримання миру та безпеки» виступив Iгор Тoвма, учасник миротворчих місій ООН, PHD, заступник начальника кафедри психології та педагогіки Національної академії національної гвардії України, радник ГО «Об’єднання миротворців ООН, учасників міжнародних операцій та інвалідів війни».
Особливо треба відмітити, що досвід, отриманий учасниками місій, зокрема робота національних і міжнародних правоохоронних органів є надзвичайно важливим та актуальним, враховуючи виклики сьогодення. На тему «Організація поліцейської роботи на реінтегрованих територіях (на прикладі країн колишньої Югославії) була представлена доповідь Олексія Теличкіна, доктора юридичних наук, полковника поліції.
Тези також було надано Борисом Ящуком - підполковником ЗСУ у відставці, радником поліції ООН, учасником закордонних місій ООН/НАТО, співробітником міжнародних неурядових організацій, координатором з безпеки гуманітарної організації «Safety» - "Боротьба з насильством за ґендерною ознакою та захист уразливих категорій цивільного населення в миротворчих операціях".
Тематика другої тематичної панелі, модератором якої також став Олександр Дорошенко, в.о. голови правління Громадського об'єднання миротворців ООН, торкалася діяльнісного аспекту участі українських миротворців у місіях ООН з підтримання миру, використання потенціалу громадських ветеранських миротворчих організацій на прикладі ГО "Об'єднання миротворців ООН, учасників міжнародних операцій та інвалідів війни", та була присвячена безпосередньо учасникам миротворчих місій, які використовують свій потенціал, навички, отримані у місіях ООН, в суспільній діяльності, проектуючи її на широку громадськість та цивільне населення. Практика 2022 року показала ефективність реалізації проєктів у сфері гуманітарного співробітництва між Харківською міською радою, Громадським об’єднанням миротворців ООН, закладами освіти всіх рівнів, волонтерськими об'єднаннями. "Діяльнісний аспект участі громадських об’єднань, в тому числі ветеранського спрямування, на прикладі ГО «Об’єднання миротворців ООН», в подоланні сучасних викликів через розбудову горизонтальних комунікативних зв’язків. Шлях від командно-адміністративної системи до побудови громадянського суспільства. Використання потенціалу ветеранських організацій миротворців ООН, та інших об’єднань громадян в міжнародній діяльності. Народна дипломатія на службі суспільства в подоланні нищівних наслідків агресії проти України та запобігання гуманітарній катастрофі" - саме на таку тему на основі практичного досвіду, доповідь представили Олександр Дорошенко в.о. голови правління Громадського об'єднання миротворців ООН та Олег Яковлєв, голова правління ГО «Звичайні люди», ГО "U.Prava.UA".
Хочемо відмітити, що збільшується науковий інтерес до тематики діяльності миротворчих сил ООН, та безпосередньої участі України в їх діяльності. Одним із завдань миротворців ООН є запобігання, пом'якшення та врегулювання збройних конфліктів, сприяння якнайшвидшому становленню миру. "Щодо деяких проблем функціонування миротворчих сил ООН" - саме на таку тему була представлена доповідь Володимиром Марченком, доктором юридичних наук, професором, професором кафедри державно-правових дисциплін, кримінального права та процесу, Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.